Kdy se s tebou konečně pomazlíme? Prozradíme ti tvůj termín porodu!

Termín Porodu

Výpočet termínu porodu

Výpočet termínu porodu je orientační a slouží spíše jako vodítko pro budoucí rodiče a lékaře. Datum očekávaného narození dítěte se stanovuje na základě prvního dne poslední menstruace a předpokládané délky těhotenství, která je průměrně 40 týdnů, tedy 280 dní. Je důležité si uvědomit, že pouze malé procento žen skutečně porodí přesně v den vypočítaného termínu. Většina porodů se odehrává v rozmezí 38. až 42. týdne těhotenství.

K výpočtu termínu porodu existuje několik metod, nejčastěji se používá tzv. Naegeleho pravidlo. Toto pravidlo spočívá v přičtení 7 dní k datu prvního dne poslední menstruace a následném odečtení 3 měsíců. Například, pokud první den poslední menstruace byl 1. ledna, předpokládaný termín porodu by byl 8. října.

Přesnější určení termínu porodu je možné pomocí ultrazvukového vyšetření, zejména v prvním trimestru těhotenství. Lékař na základě ultrazvuku změří velikost plodu a určí jeho gestační věk, ze kterého lze odvodit i přesnější termín porodu. I přesto je však nutné brát termín porodu s rezervou a být připraven na to, že se miminko může narodit o něco dříve nebo později.

Nepřesnost termínu: Proč?

Termín porodu, často označovaný jako datum očekávaného narození dítěte, je ve skutečnosti spíše odhadem než přesným datem. Pouze malé procento žen skutečně porodí v den stanoveného termínu. Proč je tomu tak? Těhotenství se liší délkou a ovlivňuje je mnoho faktorů.

Délka menstruačního cyklu ženy, datum početí (které nemusí být vždy přesně známo), případné předchozí porody, to vše hraje roli. Dokonce i genetika a faktory, jako je věk matky a zdravotní stav, mohou ovlivnit délku těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že termín porodu je pouze orientační a skutečný den porodu se může lišit o několik dní, a to i o dva týdny před nebo po stanoveném termínu. Tato přirozená variabilita je zcela normální a neznamená to nutně žádné komplikace.

Místo stresu z přesného data by se budoucí maminky měly soustředit na přípravu na porod a na příchod miminka. Důležitá je komunikace s lékařem, který sleduje průběh těhotenství a dokáže rozpoznat případné odchylky od normálu.

Termín porodu vs. reálné datum

Termín porodu, magické datum, na které se těší nastávající rodiče. Je to den, kdy teoreticky přivítají na svět svůj uzlíček štěstí. Jenže, jak už to tak v životě bývá, realita se s plánem často rozchází. A tak se stává, že miminka si s příchodem na svět hlavu nelámou a dorazí dříve, nebo naopak později.

Datum očekávaného narození dítěte se stanovuje na základě prvního dne poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření v prvním trimestru. Nicméně, pouze 4 % žen rodí přesně v den termínu. Většina porodů, zhruba 80 %, se odehrává v rozmezí plus mínus 10 dní od stanoveného data.

Důvodů, proč se miminka neřídí kalendářem, je hned několik. Délka těhotenství se může lišit v závislosti na hormonálních změnách, genetických predispozicích, ale i na faktorech jako je stres, fyzická aktivita nebo strava. Někdy se stane, že se miminko narodí dříve, protože je připravené na svět, jindy zase potřebuje v bříšku ještě pár dní po termínu.

Důležité je si uvědomit, že termín porodu je pouze orientační datum. Pokud se miminko narodí pár dní před, nebo po termínu, není to nic neobvyklého.

Předčasný porod: Definice

Termín porodu je den, kdy se očekává, že se dítě narodí. Vypočítá se na základě prvního dne poslední menstruace a předpokládá se, že těhotenství trvá 40 týdnů. Datum očekávaného narození dítěte je pouze odhad a většina dětí se nerodí přesně v tento den.

Předčasný porod je porod, ke kterému dojde před 37. týdnem těhotenství. Děti narozené předčasně mohou mít zdravotní problémy v závislosti na tom, jak brzy se narodí. Čím dříve se dítě narodí, tím vyšší je riziko zdravotních komplikací. Mezi běžné komplikace předčasně narozených dětí patří dýchací potíže, problémy s krmením, žloutenka a infekce. V některých případech mohou mít předčasně narozené děti dlouhodobé zdravotní problémy, jako je mozková obrna, mentální postižení nebo poruchy učení.

Přenášení: Co to znamená?

Termín porodu, stanovený vaším gynekologem, je pouze orientační datum. Pouze malé procento žen skutečně porodí přesně v tento den. Přenášení pak znamená, že porod nenastal ani 40 týdnů a 6 dní od prvního dne vaší poslední menstruace.

Přenášení je běžné a nemusí nutně znamenat komplikace. Váš gynekolog bude situaci sledovat a provádět pravidelné kontroly, aby se ujistil, že je miminko v pořádku. Během těchto kontrol se sleduje srdeční tep miminka, množství plodové vody a celkový stav placenty.

V případě, že se blížíte konci 41. týdne těhotenství a porod stále nenastal, může vám gynekolog doporučit vyvolání porodu. Vyvolání porodu se provádí pomocí léků nebo mechanicky a jeho cílem je nastartovat přirozený proces porodu. Rozhodnutí o vyvolání porodu je vždy individuální a závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho zdravotního stavu a stavu miminka.

Vliv termínu na mateřskou

Termín porodu, stanovený gynekologem na základě ultrazvukového vyšetření a výpočtu dle prvního dne poslední menstruace, je pouze orientační. Ve skutečnosti se jen malé procento dětí narodí přesně v tento den. Datum očekávaného narození dítěte slouží spíše jako vodítko pro plánování a přípravu na příchod miminka. Většina porodů probíhá v rozmezí 3 týdnů před a 2 týdnů po tomto datu.

Metoda Termín porodu
Dle prvního ultrazvuku -
Dle poslední menstruace -

Vliv termínu porodu na mateřskou dovolenou je zásadní. Žena nastupuje na mateřskou dovolenou zpravidla 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pokud se dítě narodí dříve, mateřská dovolená se neprodlužuje. V případě, že se miminko narodí později, mateřská dovolená se o toto období zkracuje. Délka mateřské dovolené je dána zákonem a činí 28 týdnů, respektive 37 týdnů u vícerčat.

Je důležité si uvědomit, že ačkoliv je termín porodu pouze orientační, má zásadní vliv na plánování mateřské dovolené. Ženy by se měly s touto skutečností seznámit a být připraveny na případný dřívější i pozdější příchod miminka.

Psychika a čekání na miminko

Těhotenství je pro ženu obdobím velkých změn, a to nejen fyzických, ale i psychických. Hormony pracují na plné obrátky a ovlivňují nálady, emoce i vnímání sebe sama. Blížící se termín porodu a datum očekávaného narození dítěte s sebou často přinášejí směs radosti, očekávání, ale i napětí a strachu. Mnoho žen prožívá v tomto období tzv. „hnízdící instinkt“, kdy se snaží připravit domov na příchod miminka, uklízí, nakupují výbavičku a zařizují dětský pokoj. Zároveň se ale mohou objevovat obavy z porodu, z nové role matky, z odpovědnosti za nový život. Je důležité si uvědomit, že tyto pocity jsou naprosto normální a prožívá je většina nastávajících maminek. Důležité je o nich mluvit s partnerem, rodinou, přáteli nebo se svěřit svému lékaři. Pomoci může i sdílení s ostatními maminkami, ať už v prenatálních kurzech nebo na internetových fórech. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc psychologa, pokud máte pocit, že se vaše emoce vymykají kontrole nebo vám brání v běžném životě. Pamatujte, že psychická pohoda maminky je pro zdravý vývoj miminka klíčová.

Publikováno: 24. 07. 2024

Kategorie: rodina

Autor: Viktor Štěpánek

Tagy: termín porodu | datum očekávaného narození dítěte