Objevte divočinu v srdci Liberce: Zoologická zahrada láká!

Liberec Zoo

Unikátní fauna z celého světa

Liberecká zoologická zahrada, s láskou nazývaná také Zoo Liberec, je domovem pro fascinující paletu zvířat z celého světa. Návštěvníci se mohou těšit na blízké setkání s majestátními šelmami, jako jsou lvi berberští, tygři ussurijští a levharti sněžní, jejichž bílé zbarvení jim umožňuje dokonale splynout se zasněženými pláněmi Himálaje. V tropickém pavilonu se zase můžete projít mezi exotickými ptáky a obdivovat pestré zbarvení papoušků ara, tukanů a dalších opeřenců. Děti i dospělé jistě nadchne výběh šimpanzů učenlivých, kteří baví svými kousky a inteligencí. Zoo Liberec se pyšní i chovem vzácných a ohrožených druhů, jako je například takin čínský, jehož hustá srst ho chrání před mrazem ve vysokohorských oblastech Číny. Pro milovníky vodních živočichů je připraveno akvárium s pestrou škálou ryb, korálů a dalších mořských živočichů. Zoo Liberec se aktivně zapojuje do programů na záchranu ohrožených druhů a edukuje veřejnost o důležitosti ochrany přírody. Návštěva liberecké zoo tak není jenom zábavou, ale i příležitostí k poznání a zamyšlení.

Ohrožené druhy a záchranné programy

Liberecká zoologická zahrada se hrdě hlásí k aktivní účasti na ochraně ohrožených druhů zvířat. Spolupracuje s dalšími zoologickými zahradami po celém světě v rámci Evropských záchovných programů (EEP) a dalších mezinárodních projektů. Cílem těchto programů je chovat ohrožené druhy v lidské péči, a to způsobem, který by v budoucnu umožnil jejich návrat do volné přírody. Zoo Liberec se specializuje na chov vzácných druhů zvířat, jako jsou například takin čínský, levhart sněžný nebo orlosup bradatý. Pro tyto druhy vytváří vhodné podmínky pro život a rozmnožování, a to včetně specializovaných výběhů a výživy. Účastí v záchranných programech přispívá zoo k udržení biodiverzity a k ochraně ohrožených druhů pro budoucí generace. Návštěvníci zoo se tak mohou seznámit s těmito vzácnými zvířaty a dozvědět se více o jejich ochraně. Zoologické zahrady hrají v dnešní době klíčovou roli v ochraně přírody a vzdělávání veřejnosti o důležitosti biodiverzity.

Vlastnost Zoo Liberec
Založena 1919
Počet druhů zvířat 170+

Přirozené výběhy a prostředí pro zvířata

Liberecká zoologická zahrada, s láskou nazývaná také Zoo Liberec, se pyšní svou filozofií, která klade důraz na welfare zvířat a budování co nejpřirozenějších výběhů. Pryč jsou doby malých klecí a betonových výběhů. V Zoo Liberec se zvířata procházejí po rozlehlých travnatých plochách, koupou se v jezírkách a skrývají se v husté vegetaci, která jim připomíná jejich domovinu.

Moderní trendy v zoologických zahradách se orientují na koncept tzv. „immersive exhibits“, tedy prostředí, které návštěvníky vtáhne do světa zvířat. A Zoo Liberec v tomto ohledu nezaostává. Například pavilon tropického pralesa s orangutany nabízí návštěvníkům možnost projít se po visuté lávce a pozorovat tyto primáty z bezprostřední blízkosti, jak se houpou na lanech a pochutnávají si na ovoci. Podobně je tomu i u výběhu šimpanzů, kde se návštěvníci ocitnou tváří v tvář těmto inteligentním tvorům odděleni pouze skleněnou stěnou.

Vytváření přirozených výběhů s sebou nese nespočet benefitů. Zvířata v takovém prostředí prospívají, jsou aktivnější a vykazují méně známek stresu. Zároveň se tak návštěvníkům otevírá možnost pozorovat zvířata v prostředí, které se blíží jejich přirozenému prostředí, a lépe tak pochopit jejich chování a potřeby. Zoo Liberec se tak stává nejen místem zábavy, ale i centrem ochrany přírody a vzdělávání.

Biodiverzita a ekosystémy v zoo

Liberecká zoologická zahrada, stejně jako ostatní moderní zoo, hraje klíčovou roli v ochraně biodiverzity a ekosystémů. Nejde už jen o pouhé vystavování zvířat, ale o komplexní instituce, které se aktivně zapojují do programů na záchranu ohrožených druhů, vzdělávání veřejnosti a výzkumu. Zoo Liberec se může pochlubit chovem řady vzácných a ohrožených zvířat, jako jsou například takin zlatý, levhart sněžný nebo orlosup bradatý. Tyto druhy jsou často ohroženy ztrátou přirozeného prostředí, lovem nebo klimatickými změnami. Zoologické zahrady, včetně té liberecké, se snaží o vytvoření záložných populací těchto druhů, aby se předešlo jejich úplnému vyhynutí.

Důležitou součástí aktivit zoo je i vzdělávání veřejnosti o důležitosti biodiverzity a ochrany ekosystémů. Prostřednictvím interaktivních expozic, vzdělávacích programů a akcí zoo oslovuje návštěvníky všech věkových kategorií a snaží se v nich vzbudit zájem o přírodu a její ochranu. Zoologické zahrady také hrají důležitou roli ve výzkumu. Vědci zde mohou studovat chování zvířat, jejich reprodukci a další aspekty jejich biologie v kontrolovaném prostředí. Tyto poznatky pak mohou být využity k ochraně zvířat v jejich přirozeném prostředí.

Liberecká zoologická zahrada je jako otevřená kniha plná fascinujících příběhů z říše zvířat. Každá návštěva je dobrodružstvím a pozvánkou k zamyšlení nad krásou a křehkostí přírody.

Zdeněk Novotný

Vzdělávací programy o ochraně přírody

Zoologická zahrada Liberec si klade za cíl nejenom chránit ohrožené druhy zvířat, ale také vzdělávat veřejnost o důležitosti ochrany přírody. Právě proto nabízí širokou škálu vzdělávacích programů určených pro všechny věkové kategorie. Děti se zábavnou formou seznámí s životem zvířat v zoo i v jejich přirozeném prostředí a dozví se, jak mohou i ony samy přispět k jejich ochraně. Pro školy jsou připraveny interaktivní programy, které doplňují učivo a probouzí v dětech zájem o přírodu. Dospělí návštěvníci se mohou zúčastnit komentovaných krmení, přednášek a workshopů s odborníky na ochranu přírody. Zoo Liberec spolupracuje s řadou organizací a aktivně se zapojuje do projektů na záchranu ohrožených druhů. Vzdělávací programy jsou nedílnou součástí činnosti zoo a pomáhají šířit povědomí o důležitosti ochrany naší planety.

Spolupráce s dalšími zoo a organizacemi

Zoo Liberec si je vědoma důležitosti mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany přírody. Aktivně se zapojuje do chovných programů pro ohrožené druhy zvířat, které koordinují prestižní zoologické zahrady a organizace po celém světě. Tyto programy zahrnují sdílení cenných genetických linií zvířat, výměnu chovných jedinců a sdílení odborných znalostí s cílem zajistit dlouhodobou udržitelnost populací v lidské péči. Zoo Liberec spolupracuje například na chovných programech pro vzácné druhy, jako jsou levhart sněžný, panda červená nebo zubr bezhřívý.

Zoologická zahrada Liberec se také angažuje v projektech ochrany přírody přímo v terénu. Podporuje projekty zaměřené na ochranu ohrožených druhů a jejich přirozených habitatů v různých částech světa. Tyto projekty se často zaměřují na vzdělávání místních komunit o důležitosti ochrany přírody a na podporu udržitelného způsobu života. Zoo Liberec tak přispívá k ochraně biodiverzity a k zachování ohrožených druhů pro budoucí generace.

Kromě mezinárodní spolupráce spolupracuje Zoo Liberec i s dalšími zoologickými zahradami a organizacemi v České republice. Společně se podílí na vzdělávacích programech pro veřejnost, výzkumných projektech a dalších aktivitách zaměřených na ochranu přírody.

Výzkum a ochrana zvířat v jejich přirozeném prostředí

Liberecká zoologická zahrada, stejně jako mnoho jiných moderních zoologických zahrad, se aktivně zapojuje do výzkumu a ochrany zvířat v jejich přirozeném prostředí. Tato činnost je nedílnou součástí poslání zoo a představuje důležitý příspěvek k celosvětovému úsilí o zachování biodiverzity. Zoologická zahrada v Liberci se specializuje na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat, a to jak v rámci Evropy, tak i z celého světa. Mnoho z těchto druhů čelí v divočině hrozbám, jako je ztráta přirozeného prostředí, pytláctví nebo dopady klimatických změn. Výzkum prováděný v zoologických zahradách, včetně té liberecké, se zaměřuje na různé aspekty života zvířat, jako je jejich chování, reprodukce, výživa nebo genetika. Tyto znalosti jsou klíčové pro pochopení potřeb zvířat a pro vývoj účinných strategií jejich ochrany. Zoologické zahrady se také podílejí na reintrodukčních programech, jejichž cílem je navrátit ohrožené druhy zvířat zpět do jejich přirozeného prostředí. Programy ochrany přírody realizované v zoologických zahradách zahrnují vzdělávací aktivity pro veřejnost, podporu terénních projektů a spolupráci s místními komunitami v oblastech, kde se ohrožené druhy vyskytují.

Publikováno: 27. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Jáchym Krajíček

Tagy: liberec zoo