Obří svět: Který pavouk je největší v ČR?

Největší Pavouk V Čr

Největší pavouk ČR: Křižák Vzácný

Když jsem nedávno kontroloval váhu miminka (tabulka ukazovala všechno v normě) a uspával své 3 měsíční miminko mravenčí ukolébavkou, zamyslel jsem se nad přírodou. Třeba v Česku nemáme žádnýho "Křižáka vzácného" - to je jen taková povídačka. Ale máme tu křižáka obecného (Araneus diadematus), kterej je fakt macek a dokáže zaujmout i zvídavé děti. Samičky tohohle pavoučka narostou až do 18 mm, zatímco samečci jsou menší, tak kolem 10 mm. Když jsem koukal na váha miminka tabulka v poradně, došlo mi, že podobně jako sledujeme růst našich dětí, i v přírodě má všechno svůj řád. Tenhle pavouček, co by dokázal zabavit i 3 měsíční miminko svým vzhledem, má typický žlutohnědý zbarvení s bílým křížem na zadečku. Křižák obecný je vlastně taková celebrita mezi pavoukama - potkáte ho všude možně, v zahradách, parcích i lesích. Dělá si mega pevný sítě, do kterých chytá větší hmyz. I když vypadá možná trochu děsivě, není se čeho bát - jeho kousnutí je jak včelí žihadlo a nic vážnýho vám neudělá.

Velikost a vzhled: Samička až 2 cm

Výskyt: Teplé oblasti, lesy a zahrady

Největším pavoukem, se kterým se u nás můžeme setkat, je slíďák tatarský. Dorůstá úctyhodné velikosti až 8 centimetrů, ačkoliv se jedná o délku celého těla i s nohama. Jeho tělo samotné je mnohem menší a dosahuje maximálně 3,5 centimetru. Slíďák tatarský je teplomilný druh a v České republice se vyskytuje především v teplejších oblastech, jako je jižní Morava a Polabí. Preferuje suchá a slunná stanoviště, jako jsou stepi, lesostepi, okraje lesů, ale i zahrady a parky. Často se ukrývá pod kameny, kusy dřeva nebo v norách, které si sám hloubí. Slíďák tatarský je aktivní především v noci, kdy vyráží na lov. Jeho kořistí se stává hmyz, ale i menší obratlovci, jako jsou ještěrky nebo mláďata hlodavců. Pro člověka není tento pavouk nebezpečný, jeho kousnutí je srovnatelné s bodnutím včely.

Potrava: Hmyz, sítě v trávě

Největším pavoukem, se kterým se u nás můžeme setkat, je slíďák tatarský. Dorůstá úctyhodných rozměrů, samice může mít tělo dlouhé až 4 cm. Ačkoliv jeho velikost budí respekt, není pro člověka nebezpečný. Stejně jako ostatní pavouci je i slíďák tatarský predátor a živí se hmyzem. Na rozdíl od mnoha jiných druhů pavouků, kteří si budují sítě, je slíďák tatarský aktivním lovcem. Svou kořist loví rychlým útokem ze zálohy. Často ho můžeme najít v trávě, kde si vyhrabává mělké nory. Ty slouží jako úkryt a zároveň jako past na nic netušící hmyz. Slíďák tatarský je fascinující tvor, který hraje důležitou roli v ekosystému. Ačkoliv se může zdát na první pohled děsivý, je to ve skutečnosti užitečné zvíře, které pomáhá regulovat populace hmyzu.

Jedovatost: Neškodný pro člověka

Největší pavouk, se kterým se u nás můžeme setkat, je slíďák tatarský. Ačkoliv jeho velikost budí respekt – samice dorůstají až 4 cm – a vzhled s chlupatýma nohama nahání hrůzu, bát se ho nemusíme. Pro člověka je tento obr mezi pavouky naprosto neškodný. Jeho jed není pro nás toxický a kousnutí bychom pocítili asi jako štípnutí od komára. Slíďák tatarský je plachý a útočí jen v sebeobraně, když se cítí ohrožený. Raději se schovává ve vysoké trávě a loví hmyz. Jeho přítomnost v zahradě je vlastně užitečná, protože pomáhá regulovat populace škůdců. Takže až ho příště uvidíte, neděste se a nechte ho v klidu dělat jeho práci.

Největší pavouk v Čr, slíďák tatarský, vzbuzuje respekt svou velikostí, ale pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. Naopak, je to užitečný lovec, který pomáhá regulovat populace hmyzu.

Jindřich Novotný

Ohrožení: Ztráta přirozeného prostředí

Největším pavoukem v České republice je slíďák tatarský, jehož samičky dorůstají až 4 cm. Ačkoliv budí respekt svou velikostí, pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. Jeho jed není pro nás toxický a díky své plachosti se před námi spíše ukryje. Slíďák tatarský je ohrožen ztrátou svého přirozeného prostředí. Jako stepní druh potřebuje k životu suché a slunné lokality s nízkou vegetací. Bohužel, takových míst vlivem intenzivního zemědělství a zástavby ubývá. Pro jeho záchranu je důležité chránit zbývající stepní biotopy a vytvářet nové.

Zajímavosti: Noční lovec, samec menší

Největším pavoukem, se kterým se u nás můžeme setkat, je slíďák tatarský. Samičky dorůstají velikosti až 4 cm (včetně nohou), samečci jsou menší a dorůstají maximálně 2,5 cm. Slíďák tatarský je noční lovec, který se přes den ukrývá ve svém pavučinovém hnízdě. To si buduje v zemi, často v opuštěných norách hlodavců. Na lov se vydává v noci, kdy loví hmyz a jiné bezobratlé. Slíďák tatarský není pro člověka nebezpečný. Jeho kousnutí je sice bolestivé, ale jed není pro člověka toxický.

Druh pavouka Maximální velikost těla (samice) Rozpětí nohou (samice)
Křižák velký (Araneus diadematus) 18 mm 40 mm
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) Není pavouk Není pavouk

Ochrana: Důležitý pro ekosystém

Největší pavouk, se kterým se u nás můžeme setkat, je slíďák tatarský. I když jeho velikost budí respekt – samice můžou s nohama měřit až 8 centimetrů – je pro člověka naprosto neškodný. Naopak, tento predátor hraje v ekosystému důležitou roli. Živí se hmyzem, a to i takovým, který je pro nás škůdce. Jeho jídelníček zahrnuje například muchy, komáry, brouky a další bezobratlé. Tím přirozeně reguluje jejich populace a pomáhá udržovat rovnováhu v přírodě. Bohužel, i slíďák tatarský je ohrožen. Ubývá mu přirozené prostředí a často se stává obětí zbytečného strachu a lidské ignorance. Je důležité si uvědomit, že pavouci jsou nedílnou součástí ekosystému a zaslouží si naši ochranu. Místo paniky a snahy je zabít, bychom se měli snažit o pochopení a respekt k těmto fascinujícím tvorům.

Publikováno: 15. 08. 2024

Kategorie: příroda