Roztomilost na čtyřech tlapkách: Vše o štěněti bígla!

Bígl Štěně

Charakteristika plemene bígl

Malé bíglí štěňátko si vás okamžitě získá svým veselým kukučem a kamarádskou povahou. Tohle lovecké plemínko překypuje energií a dokáže běhat jako o život. Bígl štěně potřebuje spoustu pohybu a zábavy, aby bylo spokojené a šťastné. Od malička je fajn učit ho základním povelům a seznamovat ho s okolním světem. Jsou to chytří pejsci, kteří se rádi učí novým věcem. Občas je ale něco rozhodí a přestanou vnímat, takže je potřeba být trpělivý a motivovat je třeba pamlsky. Bíglíci zbožňují být mezi lidmi a kamarádit se s jinými psy. Jsou tak přátelští, že byste je mohli klidně pustit i k dětem - jen je třeba dětem vysvětlit, jak se ke štěňátku chovat. Kdo si chce pořídit bígla, měl by počítat s tím, že má super čich a rád stopuje různé vůně. Proto je lepší mít ho na vodítku, hlavně u silnice nebo někde, kde to nezná. Jinak by mohl ucítit něco zajímavého a vydat se po stopě.

Výběr štěněte bígla

Pořídit si bíglí štěně chce pořádně promyslet. Není to jen o tom roztomilém čumáčku, co vás dostane - jde o parťáka na dlouhé roky. Bígl má loveckou povahu v krvi, a proto je plný energie a pořád by nejradši něco zkoumal a očmuchával. Než si takového chlupáče vezmete domů, fakt si rozmyslete, jestli mu zvládnete dát dost pohybu a zábavy, co potřebuje. Bígl štěně může být pěkný tvrdohlavec, takže s ním musíte mít pevnou ruku a být trpěliví při výcviku.

Výchova štěněte bígla

Když si pořídíte bíglí štěňátko, čeká vás spousta radosti, ale taky práce. Tyhle chlupáče totiž příroda obdařila pořádnou dávkou tvrdohlavosti a samostatnosti, takže výcvik může být občas oříšek. Bez pevných hranic a trpělivého přístupu to zkrátka nepůjde.

Bígl má v krvi loveckou vášeň, která se projevuje hlavně neodolatelnou touhou sledovat každou zajímavou stopu. Proto je fakt důležité začít se socializací co nejdřív a pořádně zapracovat na tom, aby pejsek spolehlivě přišel, když ho zavoláte.

Při výcviku vsaďte na pozitivní přístup a odměny. Bíglíci jsou mlsní, takže pamlsky zabírají skvěle. Nezapomeňte ale taky na pochvalu, když se něco povede. Křik a tresty radši vynechte - ničemu nepomohou a jen narušíte vzájemnou důvěru. Mějte na paměti, že klíčem k úspěchu je trpělivost a důslednost při každodenní výchově vašeho bíglího parťáka.

Krmení štěněte bígla

Malé bíglí štěně potřebuje pořádnou péči, aby z něj vyrostl zdravý a silný pejsek. Když vybíráte krmení, myslete hlavně na to, že roste jako z vody a potřebuje spoustu energie. Nejlepší jsou kvalitní granule pro štěňata, které mají všechno, co takový malý neposeda potřebuje - hlavně hodně bílkovin a minerálů pro silné kosti. Kolik toho sní, záleží na tom, jak staré je a jak moc řádí. Je fajn poradit se s veterinářem, který vám řekne, kolik krmení je tak akorát. Nesmíte to s jídlem přehánět, aby štěně nerostlo moc rychle a nebolely ho pak klouby. A nezapomeňte - miska s čistou vodou musí být vždycky po ruce!

Péče o srst bígla

Když si pořídíte bígl štěně, nemusíte se bát složité péče o jeho srst. Tihle pejsci mají krátkou a hustou srst, která se udržuje sama docela dobře. Je to dáno tím, že bíglové jsou od přírody lovečtí psi, takže jejich kožíšek dobře odolává vodě i běžným nečistotám.

Abyste udrželi srst vašeho bígl štěněte v dobré kondici, stačí ho jednou týdně pořádně prokartáčovat. Tím odstraníte volné chlupy a srst bude hezky lesklá a zdravá. Až štěně vyroste, budete muset kartáčovat častěji - tak dvakrát až třikrát do týdne, hlavně když se líná.

S koupáním to nepřehánějte - stačí, když bígl štěně vykoupete, jen když je opravdu špinavé. Moc častým koupáním byste mohli narušit přirozenou mastnotu srsti a pokožka by byla zbytečně suchá. Používejte raději jemné šampony pro štěňata. Po koupeli malého bígla pořádně vysušte ručníkem a nechte ho odpočinout v teple, aby nenastydl.

Ten malý bígl, to je učiněný ďábel v psí kůži! Sotva otevře oči, už vymýšlí lumpárny a jeho čumák je všude, kde nemá co dělat. Ale ta jeho roztomilost, ta vám dá zapomenout na všechny ty zničené boty a rozkousané květiny.

Anežka Malá

Zdraví štěněte bígla

Když si pořídíte bígl štěně, získáte veselého kamaráda plného energie. Tyhle malé potvůrky sice rozdávají radost na potkání, ale musíme se o ně také správně starat. I když jsou bíglíci většinou zdraví jako řípa, občas je můžou potrápit některé zdravotní potíže. Rozhodně se vyplatí zajít včas k veterináři a nenechávat nic náhodě. Základem je pravidelná kontrola u doktora, nezapomenout na očkování a odčervení. Pozor si musíme dát hlavně na jejich kyčle - kvalitní krmení a přiměřený pohyb jsou proto základ. U bíglíků je taky potřeba věnovat extra péči jejich ouškům, která se můžou snadno zanítit. Stačí je pravidelně prohlížet a čistit. Vždyť je to jasné - když se o své štěně dobře postaráte, bude vám dělat radost dlouhé roky.

Srovnání štěněte bígla s jinými plemeny
Vlastnost Bígl štěně Zlatý retrívr štěně
Průměrná výška v dospělosti 33-41 cm 51-61 cm
Průměrná váha v dospělosti 9-11 kg 25-34 kg
Potřeba pohybu Vysoká Střední
Vhodný k dětem Ano Ano

Aktivity s bíglem

Bígl štěně je neposedný malý průzkumník, který potřebuje hodně běhat a poznávat svět kolem sebe. Když vyrazíte na výlet do přírody, váš čtyřnohý kamarád si to náramně užije a zároveň si vybije svou neutuchající energii. Nechte ho při procházkách očichat každý zajímavý kout - pro bígla je čenichání jako čtení napínavé detektivky. Jen pozor, tihle chlupáči mají nos jako detektiv a klidně se za zajímavou stopou rozběhnou, kam je čich zavede. Proto je lepší mít je na vodítku nebo na bezpečně oplocené zahradě. Házení míčků nebo létajícího talíře je další skvělá zábava, která udrží vašeho bígla ve formě a ještě víc vás sblíží. Tihle pejsci jsou chytří jako lišky a nové kousky se učí raz dva. Dopřejte jim proto různé hračky na přemýšlení a hlavolamy, ať se nenudí a mají čím zaměstnat svou bystrou hlavičku.

Běžné problémy u bíglů

Bígl štěně je sice rozkošné stvoření, ale dá zabrat. Už jako malé projevuje své lovecké geny a běhá za každou vůní, která ho zaujme - na volání majitele nehledě. Proto je klíčové začít s výchovou hned od začátku a seznamovat ho s okolním světem. Tihle pejsci mají sklony k tloustnutí, takže je potřeba ohlídat porce a zajistit jim dost pohybu. I když nejsou velcí, musí se hodně hýbat a mít program, jinak se začnou nudit. A znuděný bígl? To je hotová pohroma - štěká ostošest a dokáže zdemolovat byt. Nejlíp jim je na dlouhých procházkách, při hrách a speciálně při stopování, které milují.

Tipy pro majitele bíglů

Když si pořídíte bíglí miminko, musíte počítat s tím, že jeho výchova dá zabrat. Tihle malí čmuchalové mají v krvi lovecké geny, takže je fakt důležité je od začátku učit chodit na vodítku a reagovat na zavolání. Nejlepší je brát je často ven do přírody a házet jim třeba míčky nebo klacíky - aspoň si vybijí tu svoji neutuchající energii a lovecké instinkty. I když jsou bíglíci chytří pejsci, občas si prostě postaví hlavu. Proto na ně platí hlavně pochvala a pamlsky, když něco udělají dobře. Rozhodně na ně nekřičte a netrestejte je - to by akorát vzdorovali ještě víc. Bígl je totiž společenský tvor, který zbožňuje být s lidmi i ostatními psy. Takže ho už jako štěňátko seznamujte s okolním světem, ať z něj vyroste pohodový a kamarádský parťák.

Publikováno: 13. 02. 2025

Kategorie: příroda