Tajemný theremin: Hudba z jiného světa

Theremin

Tajemný nástroj bez strun

Vítejte ve světě éterických zvuků a tajemství, kde hudba vzniká zdánlivě z ničeho. Představte si nástroj bez strun, kláves či klapek, nástroj, na který se hraje pouhým pohybem rukou v prostoru. Tímto magickým nástrojem je theremin, vynález ruského fyzika Lva Sergejeviče Termena z roku 1919. Theremin je elektronický hudební nástroj, který produkuje zvuk pomocí dvou oscilátorů a dvou antén. Pohybem rukou v blízkosti antén hudebník ovlivňuje frekvenci a amplitudu zvuku, čímž vytváří fascinující melodie a zvuky.

Theremin si získal popularitu v různých hudebních žánrech, od klasické hudby přes filmovou hudbu až po experimentální elektroniku. Jeho strašidelný a nadpozemský zvuk se stal ikonickým prvkem sci-fi filmů 50. let, jako jsou Den, kdy se zastavila Země nebo Zakázaná planeta. Mezi nejznámější skladatele, kteří ve své tvorbě využili theremin, patří Bohuslav Martinů, Percy Grainger, George Antheil a později i elektroničtí hudebníci jako Kraftwerk a Radiohead.

Hra na theremin vyžaduje od hudebníka značnou dávku zručnosti, přesnosti a hudebního cítění. Protože se na theremin nehraje dotykem, ale pohybem v elektromagnetickém poli, je pro hudebníka obtížné udržet přesnou intonaci a rytmus. Přesto si tento nástroj získal srdce mnoha hudebníků i posluchačů po celém světě a jeho magický zvuk nás nepřestává fascinovat dodnes.

Vynález z Petrohradu

V roce 1919, v Petrohradě, tehdejším srdci revolučního Ruska, se zrodil nástroj, který měl navždy změnit tvář hudby. Lev Sergejevič Termen, mladý fyzik, experimentoval s rádiovými vlnami a elektromagnetickým polem, když narazil na něco nečekaného. Zjistil, že pohyb jeho ruky v blízkosti oscilátoru ovlivňuje výšku a hlasitost zvuku. Tak se zrodil theremin, první elektronický hudební nástroj na světě.

Theremin, s jeho éterickým a nadpozemským zvukem, uchvátil představivost hudebníků i posluchačů. Jeho zvuk, připomínající lidský hlas i zvuky vesmíru, se stal nedílnou součástí filmové hudby, zejména v žánrech sci-fi a hororu. Zároveň si našel cestu i do klasické hudby a inspiroval skladatele jako Bohuslav Martinů či Dmitrij Šostakovič k tvorbě děl speciálně pro tento nástroj.

I přes svou zdánlivou jednoduchost je theremin nástrojem nesmírně náročným na zvládnutí. Hudebník se ho nedotýká, ale ovládá ho pohybem rukou v elektromagnetickém poli. To vyžaduje dokonalou koordinaci, cit pro detail a precizní sluch. I proto zůstává theremin nástrojem spíše okrajovým, obklopeným aurou tajemství a exkluzivity. Jeho vliv na hudbu 20. a 21. století je však nesporný, ať už jde o filmovou hudbu, experimentální žánry či díla vážné hudby.

Jak theremin funguje?

Theremin je fascinující hudební nástroj, který se hraje bez dotyku. Vynalezl ho v roce 1919 ruský fyzik Lev Sergejevič Termen. Zvuk vzniká interakcí elektromagnetického pole generovaného nástrojem a pohybů rukou hudebníka v jeho blízkosti. Theremin má dvě antény: vertikální pro ovládání výšky tónu a horizontální pro regulaci hlasitosti.

Když hudebník přiblíží ruku k vertikální anténě, zvyšuje se frekvence oscilací v obvodu nástroje, a tím se zvyšuje i výška tónu. Naopak oddálení ruky od antény frekvenci snižuje a tón se snižuje. Horizontální anténa řídí hlasitost zvuku. Čím blíže je ruka anténě, tím je zvuk hlasitější a naopak.

Hraní na theremin vyžaduje velkou dávku citlivosti, koordinace a hudebního sluchu. Hudebník musí přesně cítit vzdálenost svých rukou od antén, aby zahrál tóny správné výšky a hlasitosti. Kvůli absenci hmatové odezvy je nutné se při hře spoléhat především na sluch a pamatovat si přesné pozice rukou pro jednotlivé tóny. Theremin se proslavil svým éterickým a tajemným zvukem, který byl využit v mnoha filmových soundtrackech, například ve filmech "Den, kdy se zastavila Země" nebo "Zakázaná planeta".

Theremin, nástroj budoucnosti, jehož zvuk se rodí z ničeho, z pouhého pohybu ve vzduchu. Hudba éteru, nepolapitelná a magická.

Zdeněk Fišer

První kroky v hudbě

Theremin, éterofon, nebo také hmatník, je fascinující hudební nástroj, který se ovládá bez fyzického kontaktu. Pro začátečníky může být poněkud náročný, ale s trochou trpělivosti a cviku se i vy můžete naučit hrát na tento unikátní nástroj.

Vlastnost Theremin Klavír
Typ zvuku Elektronický, analogový Akustický
Způsob ovládání Bezdotykové, pohybem rukou v elektromagnetickém poli Stisk kláves
Polyfonie Omezená, obvykle monofonní Polyfonní

Prvním krokem je seznámení se s nástrojem samotným. Theremin má obvykle dvě antény – vertikální pro ovládání výšky tónu a horizontální pro ovládání hlasitosti. Pohybem rukou v blízkosti antén měníte elektromagnetické pole, čímž ovlivňujete zvuk.

Než se pustíte do hraní melodií, je důležité si osvojit základní techniky. Začněte s ovládáním hlasitosti. Snažte se udržet tón konstantní a plynule měnit jeho sílu. Poté se zaměřte na výšku tónu. Začněte s jednoduchými cvičeními, jako jsou stupnice a intervaly. Důležitá je přesnost pohybů a cit pro detail.

Nebojte se experimentovat a hledat svůj vlastní styl. Theremin je nástroj s obrovským zvukovým potenciálem a umožňuje vytvářet neuvěřitelně rozmanitou hudbu.

Filmová a televizní sláva

Theremin, s jeho nadpozemským a strašidelným zvukem, si rychle našel cestu do světa filmu a televize. Jeho unikátní zvuková paleta, schopná vyvolat napětí, tajemno i vesmírnou rozlehlost, se stala nepostradatelnou pro tvůrce hororů a sci-fi filmů.

Už v roce 1945 se theremin objevil ve filmu Spellbound od Alfreda Hitchcocka, kde jeho zvuk dokresloval psychicky labilní stavy postav. Klasikou se stal i jeho příspěvek k filmu Den, kdy se zastavila Země z roku 1951, kde theremin dostal na starost hudební ztvárnění mimozemské civilizace.

V pozdějších letech se theremin objevil v mnoha dalších filmech a seriálech, jako například Star Trek, Simpsonovi, nebo Futurama. Jeho popularita neustále roste a i dnes je theremin vyhledávaným nástrojem pro soundtracky filmů a seriálů, které chtějí diváky vtáhnout do světa fantazie a tajemna.

Theremin a rocková hudba

Současnost a budoucnost thereminu

Theremin, tento záhadný nástroj s éterickým zvukem, se po sto letech od svého vzniku těší obnovené popularitě. Díky své unikátní metodě hry, kdy hudebník manipuluje s elektromagnetickým polem okolo dvou antén, přitahuje pozornost jak zkušených hudebníků, tak i úplných začátečníků. Jeho specifický zvuk, připomínající lidský hlas či smyčcové nástroje, se stal nedílnou součástí filmové hudby, experimentální hudby a v poslední době i populární hudby.

Moderní technologie přinesly thereminu nové možnosti. Digitální thereminy s MIDI rozhraním umožňují propojení s počítači a syntezátory, čímž se otevírají nekonečné možnosti zvukové tvorby. Zároveň se objevují i nové přístupy k výuce hry na theremin, ať už formou online kurzů, interaktivních aplikací či specializovaných workshopů.

Budoucnost thereminu je světlá. Jeho nadčasový zvuk a netradiční způsob ovládání i nadále inspirují hudebníky napříč žánry. S rozvojem technologií a rostoucí popularitou experimentální hudby se dá očekávat, že theremin bude i v budoucnu hrát důležitou roli v hudebním světě. Jeho potenciál zdaleka není vyčerpán a jeho unikátní zvukové možnosti čekají na své objevení.

Publikováno: 02. 09. 2024

Kategorie: hudba

Autor: Petr Bílek

Tagy: theremin