Tajemní slepýši: Hadi, nebo ještěrky?

Slepys

Slepýš: Had, ale neškodný

Slepýš křehký je fascinující tvor, který v nás často vyvolává mylné představy. I když se na první pohled podobá hadovi, ve skutečnosti se jedná o ještěra bez nohou. Jeho zbarvení, pohyb i absence končetin svádí k mylné interpretaci, ale slepýš je pro člověka naprosto neškodný. Patří do čeledi scinkovitých a dorůstá délky až 40 centimetrů. Jeho tělo je pokryto hladkými šupinami, které mu dodávají lesklý vzhled. Slepýš se živí hmyzem, slimáky a žížalami, které loví v trávě, pod kameny a v norách. Je aktivní především v noci a za soumraku, kdy se vydává za potravou.

Zajímavostí je, že slepýš dokáže v případě ohrožení odlomit část svého ocasu. Ten se pak ještě nějakou dobu pohybuje a odláká tak pozornost predátora. Slepýšovi ocas časem doroste, ale už nikdy nebude tak dlouhý jako původně. V České republice se slepýš vyskytuje poměrně hojně, a to zejména v nižších polohách. Jeho přirozeným prostředím jsou lesy, louky, zahrady i parky. Slepýš je užitečný živočich, který pomáhá regulovat populace hmyzu.

Vzhled: Lesklý, hladký, bez nohou

Slepýš křehký, ač na první pohled připomíná hada, je ve skutečnosti ještěrkou. Jeho lesklé, hladké tělo bez nohou mate nejednoho pozorovatele. Na rozdíl od hadů má slepýš pohyblivá oční víčka, a tak na vás může mrknout! Dalším rozlišovacím znakem je fakt, že slepýš, na rozdíl od hada, dokáže odlomit ocas v případě ohrožení.

Hladké šupiny, které pokrývají celé tělo slepýše, mu dodávají elegantní, lesklý vzhled. Tato adaptace mu umožňuje hladký pohyb v trávě a pod kameny, kde hledá potravu. Barva slepýše se pohybuje od šedé a hnědé až po měděnou, přičemž samice bývají méně výrazné než samci.

Had, na rozdíl od slepýše, se pohybuje pomocí svalů a šupin. Jeho tělo je pokryto suchými šupinami, které mu pomáhají s adhezí při plazení. Zbarvení hadů je velmi rozmanité a slouží k maskování, zastrašování predátorů nebo k přilákání partnera.

Ačkoliv se slepýš a had mohou na první pohled zdát podobní, bližší zkoumání odhalí řadu rozdílů. Pozorování těchto fascinujících tvorů v jejich přirozeném prostředí nám umožňuje lépe porozumět rozmanitosti a kráse přírody.

Rozšíření: Evropa, Asie, Afrika

Slepýš křehký, náš jediný beznohý ještěr, obývá rozsáhlé území Evropy, Asie a Afriky. V Evropě se vyskytuje od Portugalska a Irska na západě až po Ural na východě. Chybí mu pouze na severu Skandinávie a na některých ostrovech ve Středozemním moři. V Asii zasahuje jeho areál rozšíření až do severního Íránu a Kazachstánu. V Africe se vyskytuje pouze na severu, a to v Maroku, Alžírsku a Tunisku. Slepýš křehký preferuje vlhčí prostředí s dostatkem úkrytů, jako jsou lesy, louky, zahrady a parky. Vyhýbá se suchým a horkým oblastem.

Naopak, hadi se vyskytují v Evropě, Asii i Africe v hojném počtu druhů. V Evropě najdeme zmiji obecnou, užovku obojkovou či užovku hladkou. V Asii se setkáme s kobrou indickou, krajtou mřížkovanou nebo zmijí řetízkovou. Afrika je domovem pro mambu černou, kobru egyptskou a hroznýše královského. Hadi obývají rozmanité biotopy od pouští a savan po deštné pralesy a horské oblasti. Jejich rozšíření je dáno především klimatickými podmínkami a dostupností potravy.

Prostředí: Vlhké, travnaté oblasti

Slepýši dávají přednost vlhkým, travnatým prostředím, které jim poskytuje dostatek úkrytů a potravy. Tyto oblasti zahrnují louky, pastviny, zahrady, okraje lesů a vlhké příkopy. Vysoká tráva a hustá vegetace jim slouží jako ochrana před predátory, jako jsou hadi, ptáci a ježci. Zároveň jim vlhké prostředí umožňuje udržovat hydrataci a usnadňuje jim pohyb. Slepýši se živí především bezobratlými živočichy, které nacházejí v půdě a mezi rostlinami. Mezi jejich kořist patří žížaly, slimáci, hmyz a jeho larvy. Hadi, kteří se vyskytují v podobných oblastech, představují pro slepýše hrozbu. Některé druhy hadů, jako užovka obojková, se specializují na lov plazů, včetně slepýšů. Slepýši se brání kousáním, ale proti hadům je jejich obrana málo účinná.

Slepýš se svými redukovanými končetinami připomíná spíše hada než ještěra, a proto se ho mnozí lidé bojí. Ve skutečnosti je to neškodný tvor, který se živí hmyzem a jinými bezobratlými.

Bořivoj Souček

Potrava: Hmyz, slimáci, žížaly

Slepýš křehký, ač se mnozí mylně domnívají, že jde o hada, je ve skutečnosti beznohá ještěrka. A jako správný ještěr, i slepýš se živí hmyzem. Mezi jeho nejoblíbenější pochoutky patří slimáci, žížaly, larvy hmyzu a další bezobratlí živočichové. Slepýš je aktivní lovec a svou kořist vyhledává pomocí čichu a hmatu. Jeho dlouhý, rozeklaný jazyk mu slouží jako chemoreceptor, kterým zachytává pachy ve svém okolí. Jakmile slepýš svou kořist najde, chytne ji svými malými, ale ostrými zuby a spolkne ji vcelku. Slepýš je pro zahrádkáře velmi užitečným tvorem, jelikož pomáhá regulovat populace škůdců.

Rozmnožování: Živorodý druh hada

Slepýš křehký, ač na první pohled připomíná hada, je ve skutečnosti ještěrkou bez nohou. Ačkoliv sdílí s hady některé znaky, jako je protáhlé tělo a absence končetin, v rozmnožování se od nich liší. Slepýš křehký je totiž, na rozdíl od většiny hadů, živorodý. To znamená, že neopouští vajíčka v pevných schránkách, ale rovnou rodí živá mláďata. Ta se vyvíjejí v těle matky a jsou vyživována prostřednictvím placenty, podobně jako u savců. Samice slepýše křehkého obvykle rodí v srpnu a v jednom vrhu může být až 15 mláďat. Ta jsou ihned po narození samostatná a připravena k životu v trávě a pod kameny, kde hledají potravu v podobě hmyzu a drobných živočichů. Živorodost je u plazů spíše výjimkou, ale slepýš křehký není jediným druhem, který tuto strategii rozmnožování využívá.

Vlastnosť Slepýš Křehký
Dĺžka tela (dospelý jedinec) 20-40 cm
Farba Hnedá, bronzová, sivá
Aktivita Denná
Potrava Hmyz, slimáky, dážďovky

Ochrana: Ohrožený druh v ČR

Slepýš křehký, ač se může zdát jako had, je ve skutečnosti beznohá ještěrka. Jeho populace v České republice bohužel čelí značnému ohrožení a je klasifikován jako silně ohrožený druh. Hlavní příčinou úbytku slepýšů je ztráta jejich přirozeného prostředí. Intenzivní zemědělství s nadměrným užíváním pesticidů a herbicidů, stejně jako fragmentace krajiny silnicemi a zástavbou, jim bere životní prostor. Slepýši preferují vlhká a teplá místa s dostatkem úkrytů, jako jsou kamenité stráně, meze, okraje lesů a zahrady. Dalším faktorem ohrožení je přímé pronásledování ze strany člověka. Mnoho lidí si slepýše plete s nebezpečnými hady a z neznalosti je zabíjí. Je proto důležité šířit osvětu a informovat veřejnost o neškodnosti a užitečnosti slepýšů v ekosystému. Pro jejich ochranu je zásadní zachování a obnova jejich přirozeného prostředí, omezení používání chemie v zemědělství a budování speciálních podchodů pod silnicemi, které jim umožní bezpečný pohyb krajinou.

Publikováno: 09. 10. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Jáchym Krajíček

Tagy: slepys